Čo je to vlastne prírodná kozmetika?

Prírodu milujeme, utekáme do nej pred bežnými dňami plnými zhonu, je pre nás nevyčerpateľnou zásobárňou inšpirácie a najobľúbenejším zdrojom báječných ingrediencií pre našu kozmetiku. Ale čo je to vlastne prírodná kozmetika a je pre nás “prírodné“ zloženie kozmetických produktov vždy tým najlepším variantom? Pútavý rozhovor s RNDr. Jozefom Novákom, nestorom českej kozmetológie, ktorý roky pôsobil ako náš riaditeľ výroby a teraz po odchode do dôchodku spolupracuje ako konzultant vývojového tímu a odborný školiteľ, zodpovie zákerné otázky a odhalí aj oveľa viac zaujímavých informácií.

Čo je to vlastne prírodná kozmetika, čo si pod tým máme predstaviť?

Veľmi ťažká otázka hneď na úvod. Na rozdiel od potravín neplatia v EU žiadne pravidlá, ktoré musí kozmetika spĺňať, aby mohla niesť označenie prírodná, bio, nature, organic pod. A každý výrobca si vlastne sám môže definovať svoje pravidlá, čo bude ako prírodné, bio a pod. označovať.

A to nie sú na svete alebo aspoň v EU žiadne jasné pravidlá?

Keď v deväťdesiatych rokoch minulého storočia začali predovšetkým veľkí výrobcovia presadzovať koncept prírodnej kozmetiky, vyrojila sa rada spoločností, ktoré si vytvorili vlastné certifikáty a vlastné pravidlá. Niektoré z nich boli pomerne absurdné - napr. jeden z certifikátov Nature spĺňala kozmetika, ktorá obsahovala aspoň 80% prírodných látok. A prírodná látka je (a v ich certifikácii bola) aj voda. A tak prakticky každý výrobok toto spĺňal.

Počas rokov sa vyprofilovalo niekoľko spoločností, ktorých certifikáty sa bežne používajú. Patrí medzi ne predovšetkým nemecký BDIH - kontrolovaná prírodná kozmetika a francúzsky Ekocert. Z Ekocertu vychádza aj česká certifikácia CPK - certifikovaná prírodná kozmetika.

Aké sú hlavné zásady pre takúto certifikáciu kozmetiky?

Najdôležitejší podľa mňa je výpočet surovín, ktoré kozmetické výrobky nesmú obsahovať. Ide predovšetkým o ropné produkty, teda biely minerálny olej a vazelínu. Ďalej sú to silikóny, syntetické farbivá, syntetické vonné látky a väčšina konzervačných látok. Neprípustné sú tiež syntetické UV filtre a rad tenzidov, teda látok, ktoré majú za úlohu peniť a odstraňovať špinu.

Dá sa povedať, že certifikovaná kozmetika je vždy lepšia a prínosnejšia, než necertifikovaná?

Rozhodne nie. Celý koncept mi ​​v súčasnej dobe príde skôr marketingový, než vedecký. Krátkym surfovaním na internete sa dá ľahko zistiť, že časť spoločnosti považuje adjektívum "prírodné" za potvrdenie, že takáto látka vždy len prospieva a nikdy nemôže škodiť. Ale príroda je i muchotrávka zelená alebo vranovec štvorlistý, zmija, mamba, kurare, námeľ, ​​ebola a rad ďalších, kde možno o prínose pre ľudské zdravie úspešne pochybovať.
Myslím, že v súčasnej dobe je dobrý džob strašiť ľudí, aké hrôzy jedia, pijú alebo používajú ako kozmetiku. Ako výstižný príklad by som uviedol list starostlivej mamičky, ktorej pubertálne dieťa si obľúbilo levanduľový sprchovací gél. A na etikete sa dočítala, že tento gél obsahuje syntetickú modrú farbu a na internete sa dozvedela, že môže spôsobovať u detí hyperaktivitu. A že už takto sa jej zdá potomok aktívny až príliš. Pravda, táto farba je povolená v potravinárstve, mnohokrát testovaná a vo výrobku použitá v množstve desaťtisícin percenta. Prebrali sme najprísnejšie svetové potravinárske regulácie a mohli mamičku upokojiť - aby sa koncentrácia tejto farby priblížila k povoleným hraniciam, muselo by dieťa každý deň vypiť 230 litrov sprchovacieho gélu.
Ďalším problémom je napríklad aj zákaz používania syntetických vonných látok. Ono to vyzerá pekne, že certifikovaná kozmetika môže byť prevoňanou len prírodne, teda esenciálnymi olejmi. Tie majú ale prakticky všetky vysoký alergénny potenciál a nie je prakticky možné vytvoriť kozmetiku, aby voňala a zároveň neobsahovala preukázané alergény. Takisto konzervácia len dovolenými prírodnými látkami nemusí byť v mnohých prípadoch dostatočná. Hrozí potom nebezpečenstvo množenia plesní, kvasiniek alebo baktérií (pre ktorých je väčšina kozmetických výrobkov ideálnou potravou) a tiež výrobky by mohli byť nášmu zdraviu veľmi nebezpečné.
Pri výbere kozmetiky by malo byť kľúčové to, akým spôsobom je zloženie poskladané, či sú látky a ich kombinácie účinné a hlavne bezpečné pre našu pokožku a celé telo. Mnohé prírodné látky sú v kozmetike skvelé, iné ale na koži nepatrí.

A ako je to s chémiou v kozmetike?

Podľa jedného extrému chémia do kozmetiky nepatrí a správne sú len prírodné zdroje bez chemickej úpravy. V tom prípade by nám ale ostali len prírodné oleje či extrakty. Sú to síce skvelé suroviny, ale predstavujú len veľmi malú časť kozmetických výrobkov. Pre všetky ich ďalšie aplikácie - aby čistili, umývali, apod. už musí nastúpiť chémia.
Druhý extrém tvrdí, že chémia je všetko okolo nás. A keby "prírodný" spotrebiteľ - odporca chémie - poznal chemické názvy tých pre neho správnych surovín, tak by nielen nepoužíval kozmetiku, ale asi by aj umrel od hladu. Keď sa pozriete na zloženie napr. vyložene prírodné čučoriedky, ktorú odtrhnete na čistine v tom najčistejšom lese, nájdete tam dvadsaťjeden éčok a k tomu také veci, ako napríklad 3-metyl butyraldehyd, butylovaný hydroxytoluén alebo metylparabén. A panthenol, o ktorého úžasnom význame pre kozmetiku i potravu snáď nikto nepochybuje, má správny názov kyselina 3 - [(2R) -2,4-dihydroxy-3,3-dimethylbutanamido] propanová.

A ako je to s používaním prírodných látok vo výrobkoch Manufaktury?

Všetky naše výrobky obsahujú čo najväčšie možné množstvo prírodných látok; v každej rade používame tak rastlinné oleje, ako aj extrakty a ich kombinácie ako aktívne látky. Časť našich výrobkov by certifikáciu splnila, ale nie je to našou prioritou. Dôležitejšia je pre nás čo najväčšia šetrnosť našich výrobkov k spotrebiteľovi a tiež k životnému prostrediu. Snažíme sa dodržať princípy  trvalo udržateľného rozvoja - používame miestne suroviny. Radšej budeme do našich výrobkov zapracovávať pivo, ovsené beta-glukány alebo  extrakty a oleje zo sedmokrásky, než dovážať cez pol sveta ženšen. Znižujeme množstvo obalov a snažíme sa používať napríklad pri fľaštičkách z PETu čo najvyššie množstvo recyklátu, aj keď sú tieto fľaštičky škaredšie a drahšie. Radi odolávame ponukám na lacnú výrobu mimo našu republiku, najmä v Ázii, a vyrábame v Čechách. Preferujeme lokálny pôvod obalov - fľaštičky sú vyrábané v južných Čechách, krabičky v českých tlačiarňach.

Ďalšie informácie o obsahu prírodných ingrediencií v kozmetike Manufaktura nájdete tu.