vytvárania objednávky

Doprava zadarmo nad 45 €

Starostlivosť o ruky v čase vírusov

Umyl / a si si ruky? Veta, ktorú najčastejšie počúvajú malé deti ... Teraz si túto otázku kladie každý z nás, a to hneď niekoľkokrát denne. Správne umývanie rúk s použitím kvalitného mydla je totiž tou najlepšou prevenciou proti všetkým vírusom a baktériám. Ak nie je možnosť umyť ruky teplou vodou, siahame po dezinfekčných prostriedkoch na báze alkoholu - potom, čo sa pohybujeme v MHD, platíme peniazmi, dotýkame sa nákupných košíkov, bankomatov, platobných terminálov, chytáme kľučky, privolávame si výťah alebo zelenú na semafore ...

Práve častý kontakt s vodou, mydlom a dezinfekčnými prostriedkami dáva však pokožke rúk poriadne zabrať. Ako sa starať o ich čistotu bez ujmy? Ako udržať ruky krásne aj pri ich extrémnej záťaži? A ako ich pokožke čo najviac uľaviť? Na tieto otázky Vám odpovedia kozmetické vývojárky českej značky Manufaktura - Eva Horčíková a Tereza Růžičková.

Čo sa deje s pokožkou našich rúk pri ich častom umývaní?
Pri častom umývaní rúk dochádza k vysušovaniu pokožky a k oslabeniu ochrannej bariéry. Na povrchu pokožky sa bežne vytvára prirodzený hydrolipidický film, tvorený výlučkami mazových a potných žliaz, ktorý pôsobí ako bariéra pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia, zabraňuje prieniku baktérií a plesní a pomáha udržiavať vodu v pleti. Pri častom umývaní vodou je tento hydrolipidický film z rúk odstraňovaný, voda nie je v koži zadržiavaná, a pokožka rúk sa tak stáva suchou, hrubou a náchylnou k praskaniu a ľahšiemu prieniku škodlivín.

Ako reagujú naše ruky na časté používanie antibakteriálnych gélov a dezinfekciu?
Vysoký obsah liehu v antibakteriálnych géloch a dezinfekčných prostriedkoch pokožku vysušuje a veľmi namáha. Môže dochádzať k tvorbe rôznych podráždení a alergií, ktoré sú často sprevádzané začervenaním, popraskaním a svrbením pokožky.

Ako sa starať o svoje ruky pri ich nadmernej záťaži?
Dôležité je používať kvalitné umývacie prostriedky, ktoré sa vďaka obsahu prírodných olejov a glycerínu pomáhajú starať o pokožku rúk už pri ich umývaní a zmierňujú negatívne dopady častého kontaktu s teplou vodou. Prirodzená ochranná bariéra sa na povrchu pokožky pri intenzívnom umývaní však obnovuje ťažko, preto je v tejto dobe potrebné častejšie používanie poctivých hydratačných a ochranných krémov, ktorými by sme ruky mali pravidelne premazávať. Cez deň je z praktických dôvodov jednoduchšie používať ľahko vstrebávateľné krémy, na večer a noc potom odporúčame aplikovať mastnejšie prípravky. Pre dosiahnutie intenzívnejšieho účinku je možné prípravky vrstviť - napríklad premazať ruky krémom a potom na pokožku naniesť ešte vrstvu prírodného rastlinného oleja (marhuľového, hroznového, mandľového a pod.).

Aké látky by mali krémy obsahovať, aby poskytli rukám tu správnu intenzívnu starostlivosť?

Kvalitné krémy by mali určite obsahovať vyššie percento prírodných rastlinných olejov (mandľový, marhuľový, a pod.) alebo masiel (napríklad bambuckého) a ďalších aktívnych látok, starajúcich sa o našu pokožku (panthenol, vitamíny, ovsený beta-glukán ...). Dôležitý je aj obsah hydratačných látok - glycerínu, kyseliny mliečnej a pod. Luxusnejšie produkty v starostlivosti o pokožku rúk ďalej obsahujú napr. kyselinu hyalurónovú alebo koenzým Q10.

Dotýka sa časté umývanie a dezinfikovanie tiež nechtov? Mali by sme sa starať aj o ne?
Určite áno. O nechty by sme mali starať rovnako ako o pokožku rúk. Veľmi vhodné je použitie oleja na nechty, ktorý nanesieme na nechtové lôžko a jemnými pohybmi vmasírujeme.

Máte nejaký súkromný tip na ošetrujúci rituál alebo osvedčený produkt pre starostlivosť o ruky?
Tereza Růžičková: Ak je pokožka mojich rúk veľmi namáhaná, niekoľkokrát denne ju premazávam jemným sedmokráskovým krémom s bezalergénnou vôňou. Večer pred spaním si potom na ruky nanesiem silnejšiu vrstvu telového masla s minerálmi z Mŕtveho mora, kvapku za studena lisovaného marhuľového oleja a zabalím ich na 10-15 minút do bavlnených rukavíc. Pri starostlivosti o nechty si osobne kvapku olejčeka nanášam aj pod necht, aby som si dopriala extra starostlivosť a nechtom maximálnu regeneráciu.

Eva Horčíková: Mojím favoritom je elixír na ruky s prírodnými olejmi, kyselinou hyalurónovou a koenzýmom Q10. Večer v pokoji, napríklad pri televízii, je vhodné si na čisté a naparené ruky naniesť silnejšiu vrstvu ako masku a nechať vstrebať, nevstrebané zvyšky po ½ hod rozotrieť na predlaktí.

Naše tipy na produkty na starostlivosť o ruky:

Krémy na ruky
Receptúry krémov na ruky Manufaktura obsahujú vysoké percento ingrediencií prírodného pôvodu. Pýšia sa obsahom rastlinných olejov, bambuckého masla, panthenolu a glycerínu a ďalších cenných výťažkov z bylín, kvetov a ovocia. Vďaka týmto cenným ingredienciám zo sveta prírody intenzívne regenerujú, hydratujú a starajú sa o pokožku.

  • Intenzívny krém na ruky s marhuľovým a hroznovým olejom, bambuckým maslom a sviežou vôňou regeneruje, hydratuje a chráni pokožku.
  • Zjemňujúci hydratačný krém na ruky Jahoda & Bazový kvet
  • Hydratačný krém na ruky so sedmokráskou a bambuckým maslom

Mydlá
K správnej starostlivosti pomôžu aj kvalitné rastlinné mydlá Manufaktura, ktoré Vám očistný rituál spríjemnia svojou vôňou a vďaka obsahu rastlinných olejov a glycerínu sa pomáhajú starať o pokožku už pri ich umývaní.

  • Zvláčňujúce rastlinné mydlo s cenným mandľovým olejom, glycerínom a medovkou pre čistú a zamatovú pokožku.
  • Nežné rastlinné mydlo so sedmokráskou a mandľovým olejom

Extra tipy:

  • Olejová starostlivosti na nechty a nechtovú kožičku s mandľovým, marhuľovým a hroznovým olejom a panthenolom pre intenzívnu posilňujúcu starostlivosť pre pevné a krásne nechty.
  • Vyživujúci, hydratačný a regeneračný elixír na ruky s marhuľovým olejom, bambuckým maslom, koenzýmom Q10 a panthenolom.
  • Cenný, za studena lisovaný BIO marhuľový olej na hydratáciu, zjemnenie a regeneráciu.
  • Výživné telové maslo so soľou z Mŕtveho mora, panthenolom, bambuckým maslom pre intenzívnu starostlivosť o suchú a podráždenú pokožku.